حفر چاه

حفر چاه حرفه ای در تهران ، حفر چاه عمیق و نیمه عمیق در تهران به کمک دستگاه های فوق پیشیکی دیگر از نکات مهمی که می بایست مد نظر قرار گیرد، تعیین مکان مناسب برای حفر چاه آب است. اولین نکته مهم، این است.که چاه آب این هست بر اساس استانداردهای محلی هر منطقه و یا کشور، حداقل فواصلی با محل ها و یا ساختمانهای اطراف خود داشته باشد ، تا از عدم نفوذ آلودگی احتمالی ناشی از آنها به چاه آب، اطمینان حاصل شود. به طور مثال ، یکی از این استانداردها برای تعیین حداقل فواصل چاه از سایر نقاط ها را نشان میدهد.علاوه بر حداقل فواصل، تعیین نقطه حفر چاه آب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تعیین نقطه مناسب برای حفر چاه، به ارتفاع زمین، موقعیت ساختمانهای ساخته شده و در حال ساخت منطقه، لوله های گاز و کابلهای برق دفن شده زیر زمین و همینطور منابع آلودگی موجود در محدوده بستگی دارد.

در بهترین حالت ، چاه آب می بایست در نقطه ای که ارتفاع آن از منابع آلودگی مانند سیستم سپتیک فاضلاب و یا مناطق مخصوص نگهداری دام، بالاتر است، حفر شود.
حداقل فواصل تعیین شده بین چاه آب با ساختمان ها و تجهیزات اطراف، به توان بستر خاک و سنگ منطقه برای جلوگیری از نفوذ آلودگی به آب چاه بستگی دارد. به همین دلیل است که اگر عمق چاه آب، کمتر از ۵۰ فوت بوده و یا میزان عمق آن در لایه نقوذ ناپدیر زمین ، کمتر از ۱۰ فوت باشد، احتمال خطر نفوذ آلودگی به آب چاه وجود خواهد داشت. برای این چاه ها، حداقل فواصل تا سایر ساختمانها و تجهیزات، می بایست دو برابر مقدار مشخص شده برای چاه های عادی باشد تا از نفوذ آلودگی به آن ها جلوگیری شود.

انواع ساختار چاه های آب

۱- چاه حفاری شده ، با مته کابلی (Cable Tool Drilled Well)

در این روش، یک مته فلزی سنگین بلند، توسط کابلهای فلزی قوی به سمت بالا و پایین حرکت کرده و با خرد کردن سنگها و رسوبات، وارد زمین می شود. سنگهای خرد شده از طریق شیر و لوله ای که در انتهای مته تعبیه شده است، از آن خارج می شوند. غلاف (Casing) های فلزی با ضربه های محکم این دستگاه، وارد زمین شده و باعث عمیق تر شدن حفره چاه می شوند. برای آشنایی بیشتر با حفر چاه، با روش مته کابلی می توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

۲- چاه حفاری شده ، با مته چرخشی (Rotary Drilled Water)

روش دیگر، روش حفر چرخشی (Rotary) است. در این روش، یک مته فلزی بزرگ حفاری، ضمن چرخش، باعث حفر چاه در زمین می شود. در این روش، یک ماده مخصوص به نام گل حفاری (Drilling Mud) و یا یک نوع ماده فوم مانند مخصوص، در حین چرخش، از داخل مته وارد حفره چاه شده و به از سمت بالای حفره ارج میشوند. این کار نقش خنک کاری نوک مته و همینطور خروج ذرات خرد شده از داخل حفره چاه را به عهده دارد. در حین حفاری، غلافهای دیواره چاه نیز به سمت پایین حفره فرستاده می شوند.

۳- چاه های نقطه ای ، (drive-point well / sand-point well / well-point)

در این روش، لوله های فلزی با قطر حدود ۱ ۱/۴  اینچ به هم متصل شده و بوسیله ضربه و یا چرخش به داخل زمین نفوذ می کنند تا وارد سفره آب زیرزمینی شوند. آب، بعد از وارد شدن به سفره آب زیرزمینی، آب از طریق صفحه مشبک انتهای لوله ها وارد آن می شود.  تفاوت این روش با دو روش حفاری نوع اول و دوم در شکل زیر قابل مشاهده است:

برای آشنایی بیشتر با این روش، می توانید کلیپ زیر را مشاهده کنید:

۴- چاه دستی (Bored well / Dug well)

این نوع چاه ها، حفاری چاه با روش سنتی گودبرداری حفر می شود. در این روش از مته های مخصوص چاه به روش دستی استفاده شده و پس از حفر چاه و برداشت خاکهای آن، دیواره چاه با سیمان، بتن و یا پوشش فلزی، پوشانده و مستحکم می شود. قطر این چاه ها معمولاً به چندین فوت رسیده و تا جایی حفر می شوند که به بستر آب زیرزمینی دسترسی پیدا کنند. در گذشته، از انواع آجر، سنگ و چوب برای ساختن دیواره های این چاه ها استفاده می شده است. حفر چاه کاربردی تر هست و روش های مختلفی دارد.

چاه های دستی و چاه های نقطه ای، عموماً دارای عمق کمتر از ۵۰ فوت بوده و احتمال آلودگی آنها با آبهای سطحی، فاضلاب و مواد شیمیایی بیشتر است. به صورت کلی می توان گفت چون این روشها قدیمی بوده و از نظر بسیاری از استانداردهای بهداشتی کمتر قابل قبول هستند.

نکته اول که برای حفر چاه فاضلاب در یک ساختمان باید در نظر گرفت،مشخص کردن جای مناسب حفر چاه است که این امرو خیلی مهم است.

انواع روش های حفاری چاه :

  1. حفاری چاه  حرارتی
  2. حفاری آبی چاه
  3. حفاری لرزشی چاه
  4. حفاری شیمیایی چاه
  5. حفاری الکتریکی چاه
  6. حفاری لیزری چاه

و هر کدام کاربرد و شیوه های مختلفی دارند هر کدام به نوعی و از اهمیت بالایی برخود دار هستند.

عمق چاه برای حفر چاه در هر منطقه ای براساس آزمایش های  مکانیک خاک صورت میگیرد. وزن هر ساختمان با توجه به نوع جنس خاک بستگی دارد، تا عمق مشخصی از زمین اثرگذاربگذارد.

روش های مختلفی از حفاری وجود دارد که این امر باعث زیاد شدن حفر میشود این روزها کاربردش بسیار اهمیت دارد و مصرف بیشتری دارد.  از متداول ترین روش های حفاری، حفاری لرزشی میباشد

حفرچاه اصول و تکنیک خاص خودش را دارد . حفر چاه یک کار فنی به حساب می آید و هر کسی نمیتوناد این کار را انجام دهد باید حفر چاه را به افراد مجرب متخصص بدهید . روش های مختلفی از حفر چاه وجود دارد از جمله : ۱: حفر چاه ضربه ای.۲: حفر چاه چرخشی. ۳: حفر چاه توربینی.۴: حفر چاه حرارتی.۵: حفر چاه آبی.۶: حفر چاه مکانیکی میتوان نام برد .

از اهمیت حفر چاه :

کسی که می خواهد حفر چاه کند باید تجربه کافی را داشته و به نکاتی باید دقت کند .حفر چاه و یا بعد از حفر و هنگام استفاده از چاه به مشکلی برنخرد .اگر فردی که می خواهد چاه را حفر کند دقت کافی را نداشته باشد و در زمین نا مناسب اقدام به حفر چاه نماید چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است هنگام حفر به زمین سخت رسیده و کار حفر متوقف شود و یا بعد از حفر، به علت جنس نامناسب خاک، چاه به سرعت پرشود.

اگر فردی حفار عمق چاه را کم در نظر بگیرد، چاه پس از مدتی پر می شود و اگر عمق آن را زیاد در نظر بگیرد،. اگر هنگام حفر انباری مناسب برای چاه تهیه نشود، پس از مدتی چاه پر شده و از لوله های ساختمان فاضلاب خارج خواهد شد. و یا اگر فاصله چاه جدید با چاه های قدیمی کم باشد، امکان نفوذ چاه ها به یکدیگر، و تخریب دیواره همدیگر وجود خواهد داشت که در این صورت امکان دارد زیر ساختمان ریزش پیدا کند.

هر یک از این نکات نیازمند توجه است تا مشکلی هنگام حفر چاه یا هنگام استفاده از چاه متوجه مالک ساختمان و دیگر افراد نشود. افراد ما هر نوع چاهی که موردنیاز شما در سرتاسر استان تهران باشد را حفر می کنند .

انواع چاه :

امروزه چاه ها کاربرد های فراوانی دارند و برای هر نیازی چاه مخصوص آن را حفر می کنند، اصلی ترین نوع حفرچاه عبارت است از :چاه فاضلاب، چاه ارت و چاه جذبی . هر یک از انواع چاه های حفر شده کاربرد مختلفی دارند . چاه فاضلاب برای دفع فاضلاب، چاه ارت برای دفع صاعقه، چاه جذبی برای جذب آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند . چاه ها باید در مکان مناسب و به درستی حفر شوند تا کاربرد لازم را داشته باشند ، اگر غیر این باشد ممکن است در استفاده از چاه مشکل به وجود آید .

توسط |۱۳۹۷/۹/۱۷ ۱۱:۰۸:۰۹آذر ۱۵ام, ۱۳۹۴|خدمات|
Call Now Buttonتماس با لوله بازکنی کلیک کنید